Haberler

150. YIL BELGESELİ İLK GÖSTERİMİ

Beş yüz yıllık bir eğitim geleneğinden gelen ve 1868 yılında Mekteb-i Sultanî adıyla kurulan GALATASARAY LİSESİ’nin, 150. kuruluş yılı tüm Galatasaray camiasının katılımıyla geçtiğimiz yıllarda kutlanmıştır.

Kutlamalar için; “Galatasaray Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Spor Kulübü, Galatasaraylılar Derneği, Galatasaraylılar Birliği, Galatasaray Eğitim Vakfı ve Galatasaray Topluluğu İşbirliği Kurulu Genel Sekreterliği”nden oluşan “GSL 150. Yıl Üst Kurulu” oluşturulmuştur.

GSL 150. Yıl Üst Kurulu’nun yönlendirmesi, çabası ve onayı ile bir çok etkinlik gerçekleştirilmiş ve yayınlar yapılmıştır.

Enis Rıza Sakızlı ve Mesut Tufan’ın yönetmenliğinde, İzzeddin Çalışlar’ın danışmanlığında “Zamanın Tanığı Olmak: Galatasaray Lisesi Tarihi” başlıklı GSL 150. Yıl Belgeseli hazırlanmıştır. Belgeselin özgün besteleri Sinan Sakızlı’ya, diğer müzikler ise Ulvi Cemal Erkin, Yalçın Tura, Tevfik Fikret-M. Zati bey, Timur Selçuk ile Müzikotek ve Kalan Müzik’e aittir. Yapım Yönetmenliği Nalan Sakızlı tarafından yapılan Belgeselin, kameramanlığı Uğur Korkmaz ve Ozan Çağlar, kurgusu Uğur Korkmaz, Çağlar Tokatlı ve Erkan Turan, asistanlığı Ebru Aksoy, Perim Bozkurt ve Mehtap Tosun, ses-mix’i Nalan Sakızlı ve Bilgin Aslan Kospak tarafından gerçekleştirilmiştir.

Belgeselin yapım bütçesi, ağırlıklı olarak Galatasaray Spor Kulübü ve kısmen de Dursun Özbek tarafından karşılanmıştır.

GSL 150. Yıl Üst Kurulu tarafından Nisan ayı başında Galatasaray Lisesi’nde ilk gösterimi planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenmek zorunda kalınan; “Zamanın Tanığı Olmak: Galatasaray Lisesi Tarihi” başlıklı GSL 150. Yıl Belgeseli'nin ilk gösterimi, GSL 150. Yıl Üst Kurulu üyesi Galatasaraylılar Derneği tarafından 7 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

→ ”Zamanın Tanığı Olmak; Galatasaray Lisesi Tarihi” Belgeselini izlemek için tıklayın.

Tüm Camiamıza keyifli seyirler dileriz.

Galatasaray Eğitim VakfıGalatasaray Topluluğu